Air-Com

Automatyka i Pneumatyka

Zbiorniki ciśnieniowe poziome i zbiorniki ciśnieniowe pionowe. Co je różni?

 

Zbiorniki ciśnieniowe poziome

Zbiorniki ciśnieniowe poziome

Wszelkiego rodzaju zbiorniki ciśnieniowe znaleźć można w wielu przedsiębiorstwach reprezentujących bardzo różne branże. Ich przeznaczeniem jest gromadzenie i przechowywanie rozmaitych cieczy, gazów technicznych czy powietrza zasilającego układy pneumatyczne. Zbiorniki ciśnieniowe stosowane są również z powodzeniem w gospodarstwach domowych, choć zwykle posiadają one wówczas zdecydowanie mniejsze gabaryty.

Budowa i zastosowanie zbiorników ciśnieniowych poziomych

Zastosowanie i rodzaj przechowywanego materiału sprawiają, że zbiorniki ciśnieniowe produkowane są w dwóch podstawowych wersjach. Zdecydowanie częściej spotykane są zbiorniki ciśnieniowe poziome.

Zbiorniki ciśnieniowe poziome mają kształt ułożonego poziomo walca, którego dłuższe boki wykonane są z jednolitego arkusza blachy o odpowiedniej grubości i odporności na działanie wysokiego ciśnienia oraz czynników korodujących oraz z dwóch kolistych den połączonych z walcem metodą spawania. Najmniejsze wersje poziomych zbiorników swoim kształtem przypominają bardziej stalowe kule lub nieregularne zbiorniki o lekko kulistym przekroju.

Zbiorniki ciśnieniowe poziome stosowane są w miejscach, w których powierzchnia nie jest zbyt ograniczona lub w pomieszczeniach o niskim stropie. Zbiorniki ciśnieniowe poziome wykorzystuje się chętnie jako zbiorniki wolnostojące, ustawione pod gołym niebem, gdzie pełnią np. rolę przydomowych lub przyzakładowych zbiorników na gaz zasilający instalację grzewczą lub na sprężone powietrze. Większość klasycznych sprężarek tłokowych niezależnie od swojej mocy i pojemności wykorzystuje właśnie zbiorniki ciśnieniowe poziome.

Sposoby wykorzystania zbiorników ciśnieniowych pionowych

Zbiorniki ciśnieniowe pionowe są wersją zbiorników ciśnieniowych poziomych przystosowaną do umieszczania w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu lub w pomieszczeniach z tzw. wysokim stropem (np. w fabrycznych halach produkcyjnych). Swoją budową przypominają ustawione pionowe walce wsparte na odpowiednich statywach nadających całej konstrukcji właściwego podparcia i stabilności.

Zastosowanie zbiorników ciśnieniowych pionowych jest identyczne jak w przypadku zbiorników ciśnieniowych poziomych. Podstawowa różnica wynika z ich „odwróconej” budowy, która sprawia, że mogą być montowane w miejscach, w których nie mieszczą się zbiorniki poziome.

Zbiorniki ciśnieniowe pionowe wykorzystuje się najczęściej do składowania gazów technicznych, sprężonego powietrza oraz cieczy roboczych.


Adres

Air-Com
Pneumatyka – Automatyka s.c.

ul. Wrocławska 41
55-095 Długołęka k. Wrocławia

Dojazd do Air-Com

Kontakt

Telefon: +48 71 799 45 81
E-mail: biuro@air-com.pl
WWW: https://air-com.pl/